| Price | : | RM 999.00 |
| Discount Price | : | RM 780.00 |
| Save | : | RM 219.00 (21.92%) |
| : | 780 points | |
|
INSTALMENT PLAN AVAILABLE
INSTALMENT PLAN
Min. Purchase RM500 : 6 months (134.55/ mth) |
||
| Brand | : | Micro |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
Fold and go!
Maxi Micro Deluxe Foldable LED
This Maxi Micro from the Deluxe family scores points with two extra features: Firstly, the intuitive folding mechanism ensures that the kickboard can be folded with a simple movement of the hand and stored anywhere. Whether in the boot, under the chair at school or in the locker - there is always room for the Maxi Micro Deluxe Foldable LED. Secondly, the sparkling LED wheels make sure that you can see the kids from a distance, even in the dark. The light is generated by a dynamo mechanism. Thanks to the inductive charging process, no batteries are needed. Furthermore, ABEC 9 ball bearings guarantee highest precision and durability. The illuminated wheels not only look cool but also provide more safety.
Specification
| General | |
| Ideal for | Getting to school & leisure |
| Age range | 5-12 years |
| Surface | Asphalt |
| Weight | 2.8 kg |
| Specials | Foldable handlebar, LED Wheels |
| Bar | |
| Handlebar height | 68 - 91 cm |
| Foldable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | |
| Size | 120/80 mm |
| Material | PU |
| Type | 78° Shore A |
| Deck | |
| Width | 14.2 cm |
| Length | 33 cm |
| Material | Glass-fiber reinforced plastic (GFRP) |
| Features | |
| Max. load | 50 kg |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.