| Price | : | RM 649.00 |
| Discount Price | : | RM 510.00 |
| Save | : | RM 139.00 (21.42%) |
| : | 510 points | |
|
INSTALMENT PLAN AVAILABLE
INSTALMENT PLAN
Min. Purchase RM500 : 6 months (87.98/ mth) |
||
| Brand | : | Micro |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
The compact kids scooter with sparkly LED wheels
Mini Micro Deluxe Foldable LED
The classic scooter for kids has been made even more compact now and features an intuitive folding mechanism that makes stowing and transporting the scooter a breeze. The cool LED wheels not only provide a stylish look, but also offer additional safety in the dark. The patented steering system promotes balance, coordination and motor skills of your child and the anti-slip coating on the footboard ensures a safe stand. With the height-adjustable handlebar, the scooter can be perfectly adjusted to your child's body size for maximum riding comfort. Let your child experience the freedom of scooter riding in a whole new way with the Mini Micro Deluxe Foldable LED!
.png)
.png)
.png)
.png)
.png)
Specification
| General | |
| Ideal for | Fun & Mobility |
| Age range | 1-3 years, 3-5 years |
| Surface | Asphalt |
| Weight | 2.1 kg |
| Specials | Foldable handlebar, LED Wheels |
| Bar | |
| Handlebar height | 53 - 67 cm |
| Foldable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | |
| Size | 120/80 mm |
| Material | PU |
| Type | 78° Shore A |
| Deck | |
| Width | 11 cm |
| Length | 30 cm |
| Material | Glass-fiber reinforced plastic (GFRP) |
| Features | |
| Max. load | 50 kg |
| Fender | Yes |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.