| Price | : | RM 549.00 |
| Discount Price | : | RM 439.00 |
| Save | : | RM 110.00 (20.04%) |
| : | 439 points | |
| Brand | : | Micro |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
The Classic now available as Deluxe Version
Mini Micro Deluxe
Now tested for up to 50 kg and with a new height-adjustable handlebar
Surfing the sidewalk – the Mini Micro was elected Toy of the Year by kids and parents several times ! This sports toy not only encourages movement and exercise, it also helps children to improve balance, coordination and motor skills. The Mini Micro Deluxe was specifically developed for toddlers and preschoolers in collaboration with Swiss medical professionals. The T-tube handle makes it even safer and has a safety lock so that only parents can remove it, when needed, for storing. The Mini Micro‘s unique lean-and-steer mechanism is patented and the deck is reinforced with fiberglass. The soft plastic and rounded edges make it easier for younger children to handle and helps avoid injuries. Now available as DELUXE version !
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.png)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Specification
| General | |
| Ideal for | Fun & Mobility |
| Age range | 1-3 years, 3-5 years |
| Surface | Asphalt |
| Weight | 1.99 kg |
| Bar | |
| Handlebar height | 49 - 67 cm |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | |
| Size | 120/80 mm |
| Material | PU |
| Type | 78° Shore A |
| Deck | |
| Width | 11 cm |
| Length | 30 cm |
| Material | Glass-fiber reinforced plastic (GFRP) |
| Features | |
| Max. load | 50 kg |
| Strap holder | Yes |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.