| Price | : | RM 449.00 |
| Discount Price | : | RM 430.90 |
| Save | : | RM 18.10 (4.03%) |
| : | 431 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
.png)
.png)
.png)
Dominate The Competition
BE3600 Dual-Band Wi-Fi 7 Gaming Router Archer GE230
.png)
Exceptional Skills
.png)
Flawless Gaming Experience Powered by 3.6 Gbps Wi-Fi 7
Archer GE230 is built to future-proof your gaming with Wi-Fi 7, delivering a super-smooth gaming experience with 4K-QAM and Multi-Link Operation achieving combined speeds of up to 3.6 Gbps.
.png)
Empowering your Games with Multi-Gigabit Connectivity
Dedicated Gaming Port
Automatically prioritizes your game device traffic, delivering 2.5G ultra-fast speed.
.png)
Unstoppable Turbo Game Acceleration
Archer GE230 enhances your gaming experience by providing advanced acceleration for applications and devices, while intelligently selecting the optimal traffic path for your game connections.
Gaming Port

Game Application Boost

Gamers Private Network

Exclusive Design Lights Up Every Single Competition
Seamless RGB Lighting
Ignite your gaming with millions of colors
.png)
.png)
.png)
.png)
Race Car-Inspired Design
Engineered for efficient heat dissipation, driving you towards victory with stability.
.png)
Rule Your Battlefield in Real Time
Game Panel
Whether you prefer the Tether app or TP-Link’s web interface, you can see network status, router performance, RGB settings, accelerated games and gears at a glance on an exclusive game dashboard.

Game Statistic
Gain insight and better control of your gaming network with comprehensive gaming traffic reports. The traffic of various periods can be displayed, including devices and applications. The Tether app allows you to manage network settings from any Android or iOS device.

Flexibly Create Whole Home Mesh WiFi
Archer GE230 is EasyMesh-compatible. If you have any dead zones at home, just add another EasyMesh router/range extender to further form your whole home multi-gigabit mesh Wi-Fi. No more searching for a stable connection.
.png)
Keep Everything Secure
Archer GE230 features HomeShield, with a series of built-in services to provide comprehensive antivirus protection that ensures your total security while gaming online.
.png)
.png)
Specification
| Wireless | |
| WiFi Speeds | BE3600 |
| 5 GHz: 2882 Mbps (802.11be) | |
| 2.4 GHz: 688 Mbps (802.11be) | |
| WiFi Range | 3 Bedroom Houses |
| 4x External Antennas | |
| Multiple antennas form a signal-boosting array to cover more directions and large areas | |
| Beamforming | |
| Concentrates wireless signal strength towards clients to expand WiFi range | |
| WiFi Capacity | High |
| Dual-Band | |
| Allocate devices to different bands for optimal performance | |
| 2x2 MU-MIMO | |
| Simultaneously communicates with multiple MU-MIMO clients | |
| OFDMA | |
| Simultaneously communicates with multiple clients | |
| Airtime Fairness | |
| Improves network efficiency by limiting excessive occupation | |
| DFS | |
| Access an extra band to reduce congestion | |
| 4 Streams | |
| Connect your devices to more bandwidth | |
| Advanced Features | Multi-Link Operation (MLO) |
| 4K-QAM | |
| Multi-RUs | |
| EasyMesh-Compatible | |
| Works with Alexa and Google Assistant | |
| IoT Network | |
| Wireless Mode | Router Mode |
| Access Point Mode | |
| Security | |
| Network Security | SPI Firewall |
| Access Control | |
| IP & MAC Binding | |
| Application Layer Gateway | |
| HomeShield Security | |
| Real-Time IoT Protection | |
| Malicious Site Blocker | |
| Intrusion Prevention System | |
| DDoS Attack Prevention | |
| Home Network Scanner | |
| Guest Network | 1x 5 GHz Guest Network |
| 1x 2.4 GHz Guest Network | |
| VPN Server | OpenVPN Server |
| PPTP VPN Server | |
| L2TP VPN Server | |
| WireGuard VPN Server | |
| VPN Client | Open VPN Client |
| PPTP VPN Client | |
| L2TP VPN Client | |
| WireGuard VPN Client | |
| WiFi Encryption | WPA |
| WPA2 | |
| WPA3 | |
| WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) | |
| Hardware | |
| Ethernet Ports | 1x 2.5 Gbps WAN |
| 1x 2.5 Gbps LAN | |
| 3x 1 Gbps LAN | |
| USB Support | 1x USB 3.0 |
| Supported Partition Formats: | |
| NTFS, exFAT, HFS+, FAT32 | |
| Supported Functions: | |
| FTP Server | |
| Media Server | |
| Samba Server | |
| Buttons | Power Button |
| Wi-Fi/WPS Button | |
| LED Button | |
| Reset Button | |
| Power | 12 V ⎓ 2 A |
| Software | |
| Protocol | IPv4 |
| IPv6 | |
| Game Center | 1. Game Acceleration: |
| Accelerate Game Applications with QoS | |
| Accelerate Game Devices with Gaming Port | |
| Game Servers Acceleration by GPN | |
| 2. Game Panel: | |
| Network Status | |
| Router Performance | |
| RGB Settings | |
| Accelerated Games and Gears | |
| 3. Game Statistics: | |
| Comprehensive Gaming Traffic Reports | |
| 4. Dedicated Gaming Band | |
| 5 GHz Gaming Band | |
| Service Kit | HomeShield |
| EasyMesh | Compatible with EasyMesh |
| Parental Controls | HomeShield Parental Controls |
| Custom Profiles | |
| Professional Content Filter Library | |
| Family Time | |
| Bedtime | |
| Off Time | |
| Time Rewards | |
| Family Online Time Ranking | |
| Pause the Internet | |
| Weekly and Monthly Reports | |
| WAN Type | Dynamic IP |
| Static IP | |
| PPPoE | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| Quality of Service | QoS by Device |
| Cloud Service | Auto Firmware Upgrade |
| TP-Link ID | |
| DDNS | |
| NAT Forwarding | Port Forwarding |
| Port Triggering | |
| DMZ | |
| UPnP | |
| IPTV | IGMP Proxy |
| IGMP Snooping | |
| Bridge | |
| Tag VLAN | |
| DHCP | Address Reservation |
| DHCP Client List | |
| Server | |
| DDNS | TP-Link |
| NO-IP | |
| DynDNS | |
| Management Features | Tether App |
| Webpage | |
| Other | |
| Network Services Enabled by Default | Web Server |
| Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS) | |
| Port: 80/443 Protocol: TCP | |
| DNS | |
| DNS | |
| Port: 53 Protocol: TCP & UDP | |
| DHCP Server | |
| IP address assignment (DHCP) | |
| Port: 67 Protocol: UDP | |
| App management | |
| Manage and configure device through app | |
| Port: 20001 Protocol: TCP | |
| Port: 30001 Protocol: TCP | |
| Port: 20002 Protocol: UDP | |
| System Requirements | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+, or other JavaScript-enabled browser |
| Cable or DSL Modem (if needed) | |
| Subscription with an internet service provider (for internet access) | |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.