| Price | : | RM 699.00 |
| Discount Price | : | RM 679.00 |
| Save | : | RM 20.00 (2.86%) |
| : | 679 points | |
|
INSTALMENT PLAN AVAILABLE
INSTALMENT PLAN
Min. Purchase RM500 : 6 months (117.13/ mth) |
||
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
.png)
Share 5G Speed with Reliable Wi-Fi
Thanks to cutting-edge 5G tech, NX205 boosts up to 2.9 Gbps download speeds fulfills your devices' needs. Armed with WiFi 6 technology, NX205 is designed to deliver a huge boost in coverage, speed, and total capacity. Get on the latest mesh WiFi to enjoy the future network that loads faster and connects more.
.png)
Plug and Play, Enjoy 5G Network Everywhere
Simple, just one SIM card
Traditional broadband or cable installation is expensive and time-consuming for your vacation home, farm, or suburban warehouse. Long contract periods also create headaches for short-rentals, pop-up venues, and temporary shops to access the internet. Archer NX205 ensures a comfortable and no-block network installation. Plug in your SIM card and enjoy high-speed internet!
.png)
Flexibly Create Whole Home Mesh WiFi
If you have any dead zones at home, just add another Easymesh-Compatible router/range extender to further form your whole home multi-gigabit mesh WiFi. No more searching for a stable connection.
.png)
.png)
Easy Setup and Use
Set up the Archer NX205 in minutes thanks to its intuitive web interface and the powerful Tether app. Manage network settings, including Parental Controls and Access Control from any Android or iOS device. Tether also provides Automatic Firmware Updates to always give your network the latest performance and security.
.png)
Package Content
Specification
| Hardware Features | |
| Interface | 1 x 10 / 100 / 1000 Mbps LAN / WAN Port |
| 2 x 10 / 100 / 1000 Mbps LAN Ports | |
| 1 x Nano SIM Card Slot | |
| 2 x External SMA-F Antenna Interface | |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power On / Off Button, Wi-Fi On / Off Button |
| External Power Supply | Power Adapter: Input Power 100-240v~50 / 60 Hz 0.6A |
| Output parameter 12VDC 2A | |
| Dimensions (W x D x H) | 3.9 x 3.9 x 7.5 in ( 99 x 99 x 190 mm) |
| Antenna | 6 x 5G / LTE Internal Antennas |
| 2 x Wi-Fi Internal Antennas | |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax / ac / n / a 5 GHz |
| IEEE 802.11ax / n / b / g 2.4 GHz | |
| Frequency | 2.4 GHz and 5 GHz |
| Signal Rate | 300 Mbps at 2.4 GHz, 1201 Mbps at 5 GHz |
| Reception Sensitivity | 5GHz: |
| 11a 54M: -80 dBm | |
| 11ax HE20: -68 dBm | |
| 11ax HE40: -65 dBm | |
| 11ax HE80: -62 dBm | |
| 11ac VHT20: -76 dBm | |
| 11ac VHT40: -72 dBm | |
| 11ac VHT80: -68 dBm | |
| 11n HT20: -79 dBm | |
| 11n HT40: -75 dBm | |
| 2.4GHz | |
| 11g 54M: -78 dBm | |
| 11ax HE20: -65 dBm | |
| 11ax HE40: -62 dBm | |
| 11ac VHT20: -73 dBm | |
| 11ac VHT40: -68 dBm | |
| 11n HT20: -75 dBm | |
| 11n HT40: -72 dBm | |
| Wireless Functions | Enable / Disable Wireless Radio, Wireless Schedule, WMM, Wireless |
| Statistics | |
| WAN Failover | Yes |
| Wireless Security | 64 / 128-bit WEP, WPA / WPA2, WPA-PSK / WPA2-PSK, WPA3 encryptions |
| Transmission Power | <23dBm (5.15GHz~5.35GHz) |
| <30dBm (5.47GHz~5.71GHz) | |
| <20dBm (2.4GHz) | |
| Network Type | 5G: N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 / N38 / N40 / N41 / N77 / N78 (2100 / 1800 / 850 / 2600 / 900 / 800 / 700 / 2600 / 2300 / 2500 / 3700 / 3500 MHz) |
| FDD-LTE: B1 / B3 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28 / B32 (2100 / 1800 / 850 / 2600 / 900 / 800 / 700 / 1500 MHz) | |
| TDD-LTE: B38 / B40 / B41 / B42 / B43 (2600 / 2300 / 2500 / 3500 / 3700 MHz) | |
| DC-HSDPA / HSPA+ / HSPA / UMTS: B1 / B5 / B8 (2100 / 850 / 900 MHz) | |
| Software Features | |
| Quality of Service | Prioritizes network traffic by device or application |
| Security | DoS, IPv4 SPI Firewall, IPv6 Firewal, IP and MAC Address Binding, Access Control |
| WAN Type | Dynamic IP / Static IP / PPPoE / PPTP(Dual Access) / L2TP(Dual Access) |
| Management Features | TP-Link Cloud, Local Management, Remote Management |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Port Forwarding | ALG, Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| Dynamic DNS | TP-Link, DynDns, NO-IP |
| VPN | PPTP VPN, IPSec VPN , OpenVPN |
| Access Control | Parental Control, Local Management Control |
| Firewall Security | DoS, SPI Firewall, IP Address Filter / Domain Filter, |
| IP and MAC Address Binding | |
| Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network | 2.4 GHz Guest Network x 1 |
| 5 GHz Guest Network x 1 | |
| Other | |
| Network Services Enabled by Default | Web Server |
| Manage and configure device through web (HTTP / HTTPS) | |
| Port: 80 / 443 / Protocol: TCP | |
| DHCP Server | |
| IP address assignment (DHCP) | |
| Port: 67 / Protocol: UDP | |
| IPv6 DHCP Server | |
| IP address assignment (DHCPv6) | |
| Port: 547 / Protocol: UDP | |
| DNS | |
| Port: 53 / Protocol: TCP | |
| App management | |
| Manage and configure device through app | |
| Port: 22 / Protocol: TCP | |
| Port: 20002 / Protocol: TCP | |
| Others | |
| Certification | CE, RoHS |
| System Requirements | Microsoft Windows 98SE / NT / 2000 / XP / Vista™ / 7 / 8 / 8.1 / 10, MAC OS, |
| NetWare, UNIX or Linux | |
| Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0, or other | |
| Java-enabled browser | |
| Nano SIM Card | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
| Storage Temperature: -40°C~70°C (-40°F ~158°F) | |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.