| Price | : | RM 139.00 |
| Discount Price | : | RM 129.90 |
| Save | : | RM 9.10 (6.55%) |
| : | 130 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Add Security to Your Home.Wherever.Whenever.
Enioy flexible placement indoors or outdoors. Get all-round protection with a 2K 3MP live view, displaying vivid colors even at night.
Outdoor
.png)
Indoor
.png)
Pan/Tilt View
Smooth and Instant Viewing Experience
A wide range of coverage to capture every moment
.png)
Smart AI Detection and Notification
Smart AI identifies people and detects crying babies, notifying users as needed.
Person Detection
Notice everyone moving through your camera’s field of view.
.png)
Baby Crying Detection
Notifies you when hard sounds are detected.
.png)
Motion Detection and Notifications
Customizable Your Activity Zones to Know What Matters
Control what alerts you receive by creating multiple custom activity zones around areas that matter.
.png)
Precise Smart Motion Tracking
Always Know What Matters Most to You
When motion activity is detected, tracks and follows the individuals and pets to keep it within view.
.png)
.png)
Flexible Storage Choices
Save recorded videos on the microSD card† (up to 512 GB) or Tapo H500 (up to 16TB*), or by using Tapo Care‡ cloud services.
.png)
Two-Way Audio
Use crisp two-way audio to communicate with nosy roommates, family, or even mischievous.
.png)
Protect Your Privacy from the Very Beginning
Privacy Zone
Set customizable block zones to keep certain spaces from being recorded so you never need to worry about personal moments being leaked.Filter out any personal spaces, like your bed, and only record areas that require monitoring such as doorways and windows to ensure your privacy remains just that-private.
.png)
All in the Tapo App
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Lens | Focal Length: 4 mm ± 5% |
| Aperture: F2.0 ± 5% | |
| Field of View: 98° (Diagonal), 83° (Horizontal), 47° (Vertical) | |
| Night Vision | 850 nm IR LED (40 ft / 12 m), Color Night Vision |
| Day/Night Mechanism | IR-Cut Filter with Auto-Switching |
| Max. Resolution | 2304 x 1296 px |
| Interface & Button | 1x RESET Button |
| 1x microSD Card Slot (Up to 512 GB) | |
| Video and Audio | |
| Live View | Yes |
| Frame Rate | 30 fps |
| Video Compression | H.264 |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Storage | |
| Local Storage | microSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Baby Crying Detection | |
| Camera Tampering | |
| Activity Zones | Yes |
| *Only works with Motion Detection and Person Detection. | |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| Protocol | TCP/IP, DHCP, ICMP, DNS, NTP, HTTPS, TCP, UDP |
| RTSP | Yes |
| ONVIF | Yes |
| Transmission Rate | 11b: 11 Mbps |
| 11g: 54 Mbps | |
| 11n: 72.2 Mbps | |
| Security | |
| Security | On-Device Machine Learning |
| 128-bit AES Encryption with SSL/TLS | |
| WPA/WPA2-PSK | |
| Power | |
| Power Source | 5 V DC Power Adapter |
| Input Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Output Voltage | 5.0 V, 1.0 A (Type-C Power) |
| DC Power Connector Size | Adapter: USB A |
| Camera: USB Type C | |
| Power Cord Length | 2 m |
| Typical Power Consumption | 2.3 W |
| Maximum Power Consumption | 5 W |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
| Weather Resistance | IP65 |
| Mounting Options | Tabletop |
| Wall-Mounted | |
| Ceiling-Mounted | |
| Operating Temperature | -20 ºC ~ 50 ºC (-4 °F ~ 122 °F) |
| Storage Temperature | -40 ºC ~ 60 ºC (-40 °F ~ 140 °F) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0 ~ 90% RH, Non-condensing |
| Dimensions (W x D x H) | 4.15 x 3.06 x 2.75 in (105.3 x 77.8 x 69.8 mm) |
| Weight | 7.76 oz / 220 g |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.