| Price | : | RM 319.00 |
| Discount Price | : | RM 299.00 |
| Save | : | RM 20.00 (6.27%) |
| : | 299 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
4K: Unmatched Clarity, Extended Range
Tapo 4K cameras deliver sharper, more detailed live views, making them perfect for capturing finer details like license plates, human faces and moving objects.
License Plates
.png)
.gif)
Human Faces
.png)
.gif)
Moving Objects
.png)
.gif)
Zoom In, See More
Equipped with 18x digital zoom and an F1.6 aperture, Tapo C560WS captures sharper details and high-quality recordings to enable precise detection with the ability to magnify images for remarkable clarity.
.png)
.png)
.png)
.gif)
Accurate Facial Recognition, Easy Identification, Local AI Processing
The camera boasts free and powerful Al that recognizes and tags strangers, family, and friends for easy identification, reducing overall notifications to the ones that matter. All facial data is processed locally without cloud uploads, ensuring privacy and security.
.png)
Efficient Video Management, Insightful Recognition Report
360° Protection Powered by AI - No Subscription Required
Accurate AI Detection
Smart AI identifies people, pets, and vehicles while only sending you alerts when truly needed.
.png)
360° AI Tracking
The camera provides 360° coverage and tracks people, pets, and vehicles with accuracy.
.png)
Upgraded Panoramic Patrol Mode
Set a custom schedule for the camera to automatically scan a full 360° and record or define specific viewpoints that it will visit at designated times.
.png)
Vibrant & Detailed Night Vision
Capture colorful details even in darkness with spotlights and a starlight sensor. Tapo C560WS also offers a stealthy IR black and white mode and a smart mode that automatically switches to color when a person is detected.

Wi-Fi 6 Dual-Band Connectivity: Faster & More Flexible
Connect the camera to a Wi-Fi 6 router and enjoy improved speed, greater stability, and reduced congestion in heavy bandwidth scenarios.The 5 GHz connection△ offers faster speed, while 2.4 GHz provides longer distance. Ethernet networking is also supported.
.png)
Solid Defense System with Custom Alarms
Ward off intruders with sound and light alarms you can personalize: record custom audio and set your preferred spotlight brightness.
.png)
.gif)
Flexible Storage Options
The Tapo App: Your Smart Home Companion
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/27” Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Lens | Focal Length: 4 mm ± 5% |
| Aperture: F1.6 ± 5% | |
| Field of View: 105° (Diagonal), 88°(Horizontal), 45°(Vertical) | |
| Night Vision | 850 nm IR LED |
| Starlight Color Night Vision | |
| Lighting | 2x Built-in Spotlights |
| Interface & Button | 1x Ethernet Port |
| 1x RESET Button | |
| 1x MicroSD Card Slot (Up to 512GB) | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 326° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 53° (98° Tilt Coverage) | |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 4K 8MP (3840 x 2160 px) |
| Frame Rate | 25 fps |
| Digital Zoom | 18x |
| Video Compression | H.264 |
| Live View | Yes |
| Image Enhancement | 3DNR |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 99 dB (Level measured at 4-inch/10-cm distance) |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| AI Detection | Human Face Detection |
| Motion Detection | |
| Person Detection | |
| Pet Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Line-Crossing Detection | |
| Camera Tampering | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi or Ethernet |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, 2.4 GHz /5 GHz |
| Ethernet Port | Yes |
| RTSP | Yes |
| ONVIF | Yes |
| Security | |
| Security | SSL/TLS,AES |
| Power | |
| Power Source | 12V DC Power Adapter |
| Input Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Output Voltage | 12 V, 1 A (DC Power) |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP66 |
| System Requirements | Tapo App: iOS 12.0+ and Android 5.0+ operating systems. |
| Mounting Options | Ceiling-Mounted |
| Wall-Mounted | |
| Pole-Mounted (Pole-Mounting loops required but not included) | |
| Operating Temperature | -30°C~60°C (-22°F~140°F) |
| Storage Temperature | -40°C~60°C (-40°F~140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0~90% RH, Non-condensing |
| Dimensions (W x D x H) | 147.4 x 74.7 x 165.4mm (Mounting Bracket Included) |
| 147.4 x 74.7 x 157.4mm (Mounting Bracket Excluded) | |
| Certifications | FCC, RoHS, RCM |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.