| Price | : | RM 599.00 |
| Discount Price | : | RM 559.00 |
| Save | : | RM 40.00 (6.68%) |
| : | 559 points | |
|
INSTALMENT PLAN AVAILABLE
INSTALMENT PLAN
Min. Purchase RM500 : 6 months (96.43/ mth) |
||
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Dual 2K Lenses: Wide Views, Powerful Zoom
.png)
.gif)
Pan, Tilt, and Capture It All
The telephoto lens features automatic pan and tilt to follow motion or shift focus between areas. The wide-angle lens is fixed but can be manually adjusted 240° horizontally and 0° to 20° vertically.
.png)
Reduce Blind Spots with Ultra-Wide Fixed Lens
.png)
.png)
.png)
.png)
Panoramic Coverage of Two Areas, Simultaneously
Monitor two separate areas at the same time with just one powerful camera. Reduce blind spots and get a more thorough, comprehensive overview of your home.

Synchronized Smart Tracking: Seamlessly Follows Movement
The two cameras work in perfect sync-once the fixed lens spots motion, people or pets, the pan/tilt lens locks on to track the subject, while the wide-angle fixed lens keeps watch over the entire scene so nothing else goes unnoticed.

Instant Detail with One-Tap Smart Focus
One tap for instant clarity: select an area in the wide-angle view, and the pan/tilt camera will focus on it instantly.
.gif)
Go Where Wires Can’t
Place your camera where you need, not where the power outlet is. Install together or install separately to maximize the sun exposure.
Front Yard
.png)
Drive Way
.png)
Back Yard
.png)
Effortless Solar Power, Maintenance-Free
24-Hour Protection
Capture all activity day and night, not just when motion is detected.
.png)
Farther Detection.
Faster Alerts.
No Missed Motion.
Detects movement up to 60 ft away. Longer range and smarter motion sensing means quicker alerts and no missed activity.
.png)
Smarter, More Accurate Notifications Powered by AI
Stay informed with smart AI detection that recognizes and notifies you of people, pets, and vehicles - all without any subscription fees. Tailor your alerts by selecting which types of detection will trigger notifications.
.png)
Versatile Night Vision Modes
Choose vivid full-color night vision with spotlights for detailed clarity, or switch to infrared for discreet, power-efficient monitoring-even in complete darkness.
.png)
.png)
360° All-Round Protection
Enhance your security with 360° horizontal and 120° vertical viewing range. Set the camera to scan scheduled 360° rotations and capture panoramic videos, or have it patrol key points at set times and record only when motion is detected.
.png)
Local & Cloud Storage
Private Spaces & Tailored Alerts
Customizable Privacy Zones
Take control of your privacy by defining customizable privacy zones. This feature allows you to block recording in designated areas within the camera's view, ensuring personal spaces and neighbor’s yard remain unmonitored.
.png)
Customizable Activity Zones
Refine your alert system with custom activity zones. Define areas within the camera's view that you deem important, ensuring you only receive notifications when motion or events are detected within those designated zones.
.png)
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS Sensor |
| Lens | Lens_Wide Angle |
| Focal Length: 2.53 mm | |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 165.1° (Diagonal), 137.6° (Horizontal), 73° (Vertical) | |
| Lens_Telephone | |
| Focal Length: 6mm | |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 65.5° (Diagonal), 56.5° (Horizontal), 30.6° (Vertical) | |
| Night Vision | 850 nm IR LED (33 ft / 10 m) |
| Color Night Vision | |
| Lighting | 6x Built-in Spotlights |
| Motion Activated, App-Controlled | |
| 2x Alarm Lights | |
| 1x Indicator LED | |
| Interface & Button | 1x POWER Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x MicroSD Card Slot (Up to 512 GB) | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 334° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 90° (120° Tilt Coverage) | |
| Solar Panel | |
| Output | Solar Panel Max Charging Voltage: 5.2 V |
| Solar Panel Max Charging Power: 2.5 W | |
| Output Port | Type-C |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | Fixed Lens: 2K 3MP (2304 x 1296 px) |
| Pan/Tilt Lens: 2K 3MP (2304 x 1296 px) | |
| Frame Rate | 15fps |
| Digital Zoom | 10.8x |
| Live View | Yes |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| BLC | |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 91.5 dB (Level measured at 10 cm distance) |
| 64.4 dB (Level measured at 300 cm distance) | |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Three Motion Sensors |
| Ambient Light Sensor | |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Pet Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | App Notifications of Camera Event |
| App Notification of AI Detection Event with Snapshot (Subscription Required) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| IEEE 802.11a/n, 5GHz Wi-Fi | |
| Ethernet Port | No |
| RTSP | No |
| ONVIF | No |
| Security | |
| Security | 128-bit AES Encryption with SSL/TLS |
| WPA/WPA2-PSK/WPA3-PSK | |
| Power | |
| Power Source | 10000 mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Solar Panel: Tapo A201 | |
| Input Voltage | Camera Input Voltage: 5V (DC) |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 |
| System Requirements | Tapo App: iOS 12.0 or higher, Android 7.0 or higher |
| Mounting Options | Ceiling-Mounted |
| Wall-Mounted | |
| Pole-Mounted (Pole-Mounting loops required but not included) | |
| Operating Temperature | -20℃ to 45℃ (-4°F to 113°F) |
| Storage Temperature | –40°C to 60°C (–40°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Dimensions (W x D x H) | Camera Dimensions: 5.19 x 3.22 x 6.31 in (132 x 82 x 160 mm) |
| Solar Panel Dimensions: 6.82 x 4.74 x 0.61 in (173 x 120 x 15.5 mm) | |
| Certifications | FCC, WWA, NCC, BSMI, DOE, CEC, IP65, RoHS |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.