| Price | : | RM 399.00 |
| Discount Price | : | RM 369.00 |
| Save | : | RM 30.00 (7.52%) |
| : | 369 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
All-in-One Camera with Intelligent Floodlight
Dimmable Floodlight
Adjust the brightness of 800-lumen floodlight to fit your needs, keeping your space bright and your neighbors undisturbed.The floodlight camera illuminates your property for greater brightness than a standard spotlight camera.
.png)
Motion Activation
Activate the floodlight with motion, and get customized motion notifications through advanced AI-based filters.
.png)
Adjustable Angle
Customize monitoring and maximize sun exposure with angle-adjustable floodlight, camera and solar panel.
.png)
Go Where Wires Can't
Enhance your security while not being limited to power outlet placement. Combine the camera and solar panel into one sleek unit for a neater appearance or connect via 13-ft cables for optimal sun on garages, yards, or entryways.
Garage
.png)
Back Yard
.png)
Front Entrance
.png)
Know What Matters with Free AI Detection
Activate the floodlight with motion and customize notifications through advanced AI-based filters for people, pets, and vehicles. AI detection reduces unnecessary alerts.
.png)
Solar Charging, Wire-Free, Maintenance-Free
45 Minutes of Direct Sunlight
Powers the Tapo C615F camera for a full day§, eliminating battery concerns and staying green.
140-Day Battery Life Without Sunlight
Lasts long on a single charge, guaranteeing continuous performance.
.png)
See in Clarity, Day and Night
The camera offers enhanced video quality with 2K resolution. Enjoy colorful images in low-light conditions at night with bright floodlight.
2K
Live View
.png)
Full-Color
Mode with Floodlight
.png)
IR
Mode
.png)
24-Hour Protection
Capture all activity day and night, not just when motion is detected.
.png)
Farther Detection.
Faster Alerts.
No Missed Motion.
Detects movement up to 60 ft away. Longer range and smarter motion sensing means quicker alerts and no missed activity.
.png)
360° Tracking
Automatically follows subjects as they move with 360° horizontal coverage and 130° vertical coverage.
.png)
All-Round Protection
For comprehensive coverage: Schedule 360° scans and capture full panoramic videos.
For targeted monitoring: Patrol key points at set times and record only when motion is detected.
.png)
Sound and Light Alarm
Scare intruders off with the integrated alarm, creating bright lights and powerful sounds.
You can customize the alarm to fit your needs.
.png)
Secure Local Recording & Cloud Storage
Save all your important moments to a microSD card (up to 512 GB) or subscribe to Tapo Care for cloud service after a free trial.
Total Control, One App
Built to Last, Rain or Shine
With an IP65 weatherproof rating, Tapo C615F KIT withstands rain, dust, snow, and harsh sun, ensuring durability in any environment.
No Power, No Problem
Tapo C615F KIT can detect and record activity even during disruptions such as power and Wi-Fi outages.
.png)
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS Sensor |
| Lens | Focal Length:4.0mm |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 100° (Diagonal), 84° (Horizontal), 44° (Vertical) | |
| Night Vision | 2x 850 nm IR LEDs (32.8ft / 10 m) |
| Full-Color Night Vision | |
| Lighting | 2x Built-in Spotlights |
| 1x Floodlight (Color Temperature: 4000K, Brightness: 800 Lumens) | |
| Motion Activated, App-Controlled | |
| Interface & Button | 1x Power Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x MicroSD Card Slot (Up to 512GB) | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 338° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 97° (141° Tilt Coverage) | |
| Solar Panel | |
| Connection Capacity | A solar panel can only connect to one camera. |
| Output Port | Type-C |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 2K 3MP(2304x1296 px) |
| Frame Rate | Up to 20 fps |
| Digital Zoom | 12x |
| Live View | YES |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| BLC | |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 97 dB (Level measured at 4-inch/10-cm distance) |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB, microSD card not included) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Single Motion Sensor (FOV: 100° horizontal) |
| Single Ambient Light Sensor | |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Pet Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot/Clips (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| Security | |
| Security | Local AI Detection |
| 128-bit AES Encryption with SSL/TLS | |
| WPA/WPA2-PSK | |
| Power | |
| Power Source | 10400mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Solar Panel: Tapo A201(included) | |
| Input Voltage | Camera Input: 5.0 V, 2.0 A, Type-C Power (Adapter Not Included) |
| Output Voltage | / |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 for both camera and solar panel |
| System Requirements | Tapo App: iOS 13.0 or higher, Andriod 7.0 or higher |
| Mounting Options | Ceiling-Mounted |
| Wall-Mounted | |
| Pole-Mounted (Pole-Mounting loops required but not included) | |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C (-4°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Dimensions (W x D x H) | Camera Dimensions: 132.86 x 82 x 161.1 mm (5.23 x 3.22 x 6.34 in.) |
| Solar Panel Dimensions: 173.42 x 120.42 x 15.7 mm (6.82 x 4.74 x 0.61 in.) | |
| Certifications | CE, FCC, NCC, BSMI, JFR, VCCI, DOE, CEC, NTRA, KC, RCM |
.png)
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.