| Price | : | RM 499.00 |
| Discount Price | : | RM 419.00 |
| Save | : | RM 80.00 (16.03%) |
| : | 419 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Reliable 4G Connection, Plug and Play with SIM Card
Backed by TP-Link's 4G networking expertise, the camera reliably connects through 4G LTE networks. Simply plug in a 4G SIM card (not included) for an easy, hassle-free internet setup.
.png)
Install Anywhere, No Limit to Power and Wi-Fi
Capture the perfect shot while not being limited to power outlet and Wi-Fi, ideals for places like farms, campsites, construction sites and vacation homes. Combine the camera and solar panel into one sleek unit for a neater appearance or connect via a 4-meter cable to maximize sun exposure.
Farm
.png)
Vacation home
.png)
Campsite
.png)
Warehouse
.png)
Solar Charging, Wire-Free, Maintenance-Free
45 Minutes of Direct Sunlight
Powers the Tapo C615G camera for a full day, eliminating battery concerns and staying green.
120-Day Battery Life
Lasts long on a single charge, guaranteeing continuous performance even without sunlight.
.png)
See in 2K Clarity, Day and Night
The camera offers enhanced video quality with 2K resolution. Enjoy colorful images in low-light conditions at night with built-in spotlights.
.png)
.png)
360° All-Round Protection
Enhance your security with 360° horizontal & 134° vertical viewing range. Set the camera to scan scheduled 360° rotations and capture panoramic videos, or have it patrol key points at set times and record only when motion is detected.
.png)
Free AI Detections and Tracking
Smart AI identifies and tracks people, pets, and vehicles, reducing irrelevant notification and sending alerts only when necessary.
.png)
Sound and Light Alarm
Deter unwelcomed intruders with customizable audio and tailor the intensity of the dual spotlights for fine-tuned illumination.
.png)
Designed to Resist Harsh Weather
With IP65 weatherproofing, Tapo C615G KIT offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios. It works well in rain, dust, and heat, operating reliably in different environments.
.png)
Secure Local Recording & Cloud Storage
Save all your important moments to a microSD card† (up to 512 GB) or subscribe to Tapo Care‡ for cloud service after a free trial.
The Tapo App: Your Smart Home Companion
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS Sensor |
| Lens | Focal Length: 4 mm |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 100.6° (Diagonal), 84.4° (Horizontal), 44.3° (Vertical) | |
| Night Vision | 850 nm IR LED |
| Color Night Vision | |
| Lighting | 2x Built-in Spotlights |
| Interface & Button | 1x Power Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x MicroSD Card Slot (Up to 512GB) | |
| 1x Nano SIM Card Slot | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 340° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 90° (134° Tilt Coverage) | |
| Solar Panel | |
| Connection Capacity | A solar panel can only connect to one camera. |
| Output Port | Type-C |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 2K 3MP (2304 x 1296 px) |
| Frame Rate | 15/20 fps |
| Digital Zoom | 10.8 |
| Live View | YES |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 98.6 dBA (Level measured at 10 cm distance) |
| 67.3 dBA (Level measured at 300 cm distance) | |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB, microSD Card Not Included) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription Required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Single Motion Sensor |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Pet Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| System Notification with Clips (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via 4G |
| 4G | |
| Frequency | LTE-FDD: B1/3/5/7/8/20/28, LTE-TDD: B38/40/41 |
| Security | |
| Security | SSL/TLS |
| Power | |
| Power Source | 6,700mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Solar Panel: Tapo A201(Included) | |
| 5V DC Power Adapter (Not included) | |
| Input Voltage | Adapter Input: 100-240 V, 50/60 |
| Output Voltage | Adapter Output: 5.0 V, 1.0 A (Not Included) |
| Solar Panel Max Charging Voltage: 5.2 V | |
| Solar Panel Max Charging Power: 2.5 W | |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 for both camera and solar panel |
| System Requirements | Tapo App: iOS 12.0 or higher, Andriod 7.0 or higher |
| Mounting Options | Ceiling-Mounted |
| Wall-Mounted | |
| Pole-Mounted (Loops Required But Not Included) | |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C (-4°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Dimensions (W x D x H) | Camera Dimensions: 130.88 x 116.09 x 84.06 mm (5.15 x 4.57 x 3.31 in.) |
| Solar Panel Dimensions: 173.4 x 120.4 x 15.7 mm (6.83 x 4.74 x 0.618 in.) | |
| Certifications | CE, NTRA, RCM, IP65 |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.