| Price | : | RM 399.00 |
| Discount Price | : | RM 369.00 |
| Save | : | RM 30.00 (7.52%) |
| : | 369 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Capture Every Detail in 3K Clarity
3K 5MP Resolution
With 3K resolution, the camera offers enhanced video quality to capture finer details like license plates, facial features, and small objects.
.png)
Color Night Vision
Choose between black-and-white IR or full-color mode using built-in spotlights.
.png)
24-Hour Protection
Capture all activity day and night, not just when motion is detected.
.png)
Farther Detection.
Faster Alerts.
No Missed Motion.
Detects movement up to 60 ft away. Longer range and smarter motion sensing means quicker alerts and no missed activity.
.png)
Go Where Wires Can’t
Capture the perfect shot while not being limited to power outlet placement. Install the solar panel with the included 13-ft (4-meter) cable for optimal sunlight exposure, or mount the camera on the kit base for easy setup.
Back Yard
.png)
Drive Way
.png)
Front Yard
.png)
Solar Power: One Setup is All It Takes
360° All-Round Protection
Enhance your security with 360° horizontal and 130° vertical viewing range. Set the camera to scan scheduled 360° rotations and capture panoramic videos, or have it patrol key points at set times and record only when motion is detected.
.png)
Free AI Detection and 360° Tracking
Smart AI accurately identifies people, pets, and vehicles, reducing unnecessary notifications. Automatically follows subjects as they move with 360° horizontal coverage.
Accurate AI Detection
.png)
360° AI Tracking
.png)
24/7 Continuous Capture, Detects with Larger Coverage
Breaking the boundaries of typical battery-powered cameras, the camera continuously captures images at regular intervals, detecting motion at the footage level so nothing in the frame goes unnoticed. The AI system monitors in real time and alerts you of detected motion while triggering video recording.
.png)
Powerful Defense with Sound and Light Alarm
Scare off intruders with sound and light alarm. You can customize the alarm to fit your needs.
.png)
Secure Local Recording & Cloud Storage
Save all your important moments to a microSD card† (up to 512 GB) or subscribe to Tapo Care‡ for cloud service after a free trial.
Total Control, One App
Features for Added Security and Convenience
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS Sensor |
| Lens | Focal Length: 4.0 mm |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 105.4° (Diagonal), 88.0° (Horizontal), 46.0° (Vertical) | |
| Night Vision | Infrared Night Vision (52 ft / 16 m) |
| Color Night Vision (52 ft / 16 m) | |
| Lighting | 2x Built-in Spotlights |
| Interface & Button | 1x Power Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x MicroSD Card Slot (Up to 512GB) | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 340° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 90° (130° Tilt Coverage) | |
| Solar Panel | |
| Connection Capacity | A solar panel can only connect to one camera. |
| Output Port | Type-C |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 3K 5MP (2880 x 1620 px) |
| Frame Rate | 15 fps |
| Digital Zoom | 13.5 |
| Video Compression | H.264 |
| Live View | YES |
| Image Enhancement | 3DNR |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 78.9 dBA (Level measured at 10 cm distance) |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB, microSD card not included) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Motion Sensor |
| Ambient Light Sensors | |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Pet Detection | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| Security | |
| Security | 128-bit AES Encryption with SSL/TLS |
| WPA/WPA2-PSK | |
| Power | |
| Power Source | 5V DC Power Adapter (Not Included) |
| 6700 mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery | |
| Solar Panel: Tapo A201 | |
| Input Voltage | 5.0 V, 2.0 A |
| Output Voltage | / |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 for both camera and solar panel |
| System Requirements | Tapo App: iOS 12.0 or higher, Android 7.0 or higher |
| Mounting Options | Wall-Mounted |
| Eave-Mounted | |
| Pole-Mounted (Pole-Mounting loops required but not included) | |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C (-4°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Dimensions (W x D x H) | Camera Dimensions: 141 x 128 x 84 mm (5.55 x 5.04 x 3.31 in) |
| Solar Panel Dimensions: 173.4 x 120.4 x 15.7 mm (6.83 x 4.74 x 0.618 in) | |
| Certifications | CE, FCC, JRF, VCCI, RCM, NTRA, NCC, BSMI, DOE, CEC, IP65, RoHS |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.