| Price | : | RM 699.00 |
| Discount Price | : | RM 629.00 |
| Save | : | RM 70.00 (10.01%) |
| : | 629 points | |
|
INSTALMENT PLAN AVAILABLE
INSTALMENT PLAN
Min. Purchase RM500 : 6 months (108.50/ mth) |
||
| Brand | : | TP-LINK |
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Flexible 4G and Wi-Fi Connectivity, Use as Needed
The camera reliably connects through 4G LTE networks or dual-band Wi-Fi. Simply plug in a 4G SIM card (not included) for an easy, hassle-free internet setup. With Wi-Fi, connect the camera to 5 GHz for faster speed or 2.4 GHz for longer distance. The camera will switch to 4G mode when Wi-Fi is not available.
.png)
Install Anywhere, No Limits on Power or Wi-Fi
Always capture the perfect shot, ideal for places like farms, campsites, construction sites, and vacation homes. Combine the camera and solar panel into one sleek unit for a neater appearance or connect via a 4-meter cable to maximize sun exposure.
Farm
.png)
Vacation home
.png)
Campsite
.png)
Construction Site
.png)
See in Ultimate 4K Clarity, Day and Night
The camera offers enhanced video quality with 4K resolution. Enjoy colorful images in low-light conditions at night with built-in spotlights.
.png)
.png)
Wire-Free, Maintenance-Free Solar Charging
45 Minutes of Direct Sunlight
Powers the Tapo C665G camera for a full day, eliminating battery concerns and staying environmentally friendly.
270-Day Battery Life
Lasts long on a single charge in Wi-Fi mode, with a 10,000mAh rechargeable battery guaranteeing continuous performance even without sunlight.
.png)
Accurate Facial Recognition, Easy Identification
Secure Local Processing
The camera boasts free and powerful Al that recognizes and tags strangers, family, and friends for easy identification, reducing unnecessary notifications. All facial data is processed locally without cloud uploads, ensuring privacy and security.
.png)
Efficient Face Management
Manage familiar faces and those of strangers captured by your camera.
View the recognition report to see distribution over the past days.
.png)
Activity Tracking Live
Track clips of a specific person or pet to learn their detailed activities.
Receive instant and targeted access to critical moments.
.png)
View, Review, Download
View smart playbacks with detailed face and event records.
Quickly find moments of interest by choosing the event type or sliding the timeline.
.png)
Free AI Detections and Tracking
Smart AI identifies and tracks people, pets, and vehicles, reducing irrelevant notification and sending alerts only when necessary.
.png)
360° All-Round Protection
Enhance your security with a 360° horizontal & 98° vertical viewing range.
The camera scans 360° and records videos following the set schedule, or cruises among custom points at different times and records video when detecting motion.
.png)
Enjoy 24/7 Continuous Capture in Ultimate 4K Clarity
Breaking the boundaries of typical battery-powered cameras, the camera enables 24/7 continuous recording in stunning 4K Ultra HD, all without relying on DC power. This function is only enabled when storing video locally.
.png)
Sound and Light Alarm
Deter unwelcomed intruders with customizable audio and tailor the intensity of the dual spotlights for fine-tuned illumination.
.png)
Designed to Resist Harsh Weather
With IP65 weatherproofing, the camera offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios. It works well in rain, dust, and heat, operating reliably in different environments.
.png)
Secure Local Recording & Cloud Storage
Save all your important moments to a microSD card† (up to 512 GB) or subscribe to Tapo Care for cloud service after a free trial.
The Tapo App: Your Smart Home Companion
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Lens | Focal Length: 4.0 mm |
| Aperture: F1.6 | |
| Field of View: 105.4° (Diagonal), 88° (Horizontal), 45.9° (Vertical) | |
| Night Vision | 2x 850 nm IR LEDs (33 ft / 10 m) |
| Full-Color Night Vision | |
| Lighting | 2x Built-in Spotlights |
| 2x IR LEDs | |
| 1x Status LED | |
| Interface & Button | 1x Power on/off Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x Nano SIM Card Slot | |
| 1x MicroSD Card Slot | |
| 1x USB Type-C Charging Port | |
| Pan/Tilt Range | Pan Mechanical Range: 326° (360° Pan Coverage) |
| Tilt Mechanical Range: 53° (98° Tilt Coverage) | |
| Solar Panel | |
| Connection Capacity | A solar panel can only connect to one camera. |
| Output Port | Type-C |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 4K 8MP (3848x 2168 px) |
| Frame Rate | 15/20 fps |
| Digital Zoom | 10.8 |
| Live View | YES |
| Image Enhancement | 3DNR |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 93.3dB (Level measured at 4inch/10cm distance) |
| Storage | |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB, microSD Card Not Included) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription Required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Single Ambient Light Sensors |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Pet Detection | |
| Vehicle Detection | |
| Facial Recognition | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| System Notification with Clips (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via 3G/4G or Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| IEEE 802.11a/n, 5 GHz Wi-Fi | |
| 4G | |
| Frequency | LTE-FDD: B1/3/5/7/8/20/28, LTE-TDD: B38/40/41 |
| Security | |
| Security | AES Encryption with SSL/TLS WPA/WPA2-PSK/WPA3 |
| Power | |
| Power Source | 10000mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Solar Panel Tapo A202 | |
| 5V/2A Type-C Power Adapter (Not included) | |
| Input Voltage | 5V DC |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 for both camera and solar panel |
| System Requirements | Tapo App: iOS 13.0 or higher, Andriod 7.0 or higher |
| Mounting Options | Wall-Mounted |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C (-4°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Dimensions (W x D x H) | Camera Dimensions: |
| 177.4 x 123 x 263.72 mm (6.98 x 4.84 x 10.38 in) (without mounting bracket) | |
| 185.4 x 123 x 263.72 mm (7.29 x 4.84 x 10.38 in) (mounting bracket included) | |
| Solar Panel Dimensions: 211.17 x 173.57 x 16.4 mm (8.31 x 6.93 x 0.64 in) | |
| Certifications | CE, NTRA, RCM, IP65 |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.