| Price | : | RM 219.00 |
| Discount Price | : | RM 199.00 |
| Save | : | RM 20.00 (9.13%) |
| : | 199 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
.png)
.png)
Secure Your Outdoors, No Wires Attached.
Enjoy complete outdoor security without the constraints of wires. The Tapo C400 provides comprehensive surveillance, from deterring package theft and safeguarding vehicles to securing your backyard and monitoring all outdoor spaces, including gardens, pools, and garages.
Backyard
.png)
Driveway
.png)
Front Yard
.png)
Solar-Powered Peace of Mind
Less Frequent Charging
Enjoy lasting security and convenience, no wiring or the need for recharging. Just 45 minutes† of daily sunlight and you may never have to take it down again.
.png)
Vivid Colors, Even at Night
Advanced color night vision technology captures clear, detailed footage in low-light environments without sacrificing image quality.
.png)
.png)
AI-Powered Detection: No Subscription Required
Gain peace of mind and receive more relevant real-time notifications with AI detection that alerts you when people are detected within frame, no additional fees or subscription needed.
.png)
Features for Added Security and Convenience
1080p Clarity: See Every Detail
Enhance your home security with crystal-clear 1080p live view.
Identify faces, license plates, and other crucial details with exceptional precision.
.png)
Flexible Storage Solutions
Choose between locally storing footage on a microSD card or via the cloud with a Tapo Care subscription.
Package Content
Specification
| Camera | |
| Image Sensor | 1/3” Progressive Scan CMOS Sensor |
| Lens | Focal Length: 3.16mm ±5% |
| Aperture: F1.6±5% | |
| Field of View: 116.7±3° (Diagonal), 99.7±3° (Horizontal), 53.8±3°(Vertical) | |
| Night Vision | 2 x 850 nm IR LEDs (32.8 ft / 10 m) |
| Color Night Vision | |
| Lighting | 2 White Lights |
| Motion Activated, App-Controlled | |
| Hub Compatibility | Compatible with H200 & H500 |
| Interface & Button | 1x POWER Button |
| 1x RESET Button | |
| 1x microSD Card Slot (Up to 512 GB) | |
| Video & Audio | |
| Maximum Resolution | 1080P 2MP (1920x1080 px) |
| Frame Rate | 15fps |
| Video Compression | H.264 |
| Live View | Yes |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| WDR | |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio |
| Siren Volume | 70 dBA (Level measured at 3m distance) |
| Storage | |
| Local Storage | microSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| Sensor | Single Motion Sensor (FOV: 120° horizontal) |
| AI Detection | Motion Detection |
| Person Detection | |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification |
| System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) | |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| Ethernet Port | No |
| RTSP | No |
| ONVIF | No |
| Security | |
| Security | 128-bit AES Encryption with SSL/TLS WPA/WPA2-PSK |
| Power | |
| Power Source | Solar Panel |
| Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery | |
| Input Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz, 0.2 A (Adapter not included) |
| Output Voltage | 5.0 V, 1.0 A, Type-C Power (Adapter not included) |
| General | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP65 |
| System Requirements | Tapo App: iOS 12.0 or higher, Android 7.0 or higher |
| Mounting Options | Wall-Mounted |
| Operating Temperature | -20°C ~ 45°C (-4°F~ 113°F) |
| Storage Temperature | -40°C ~ 60°C (-40°F~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10%~90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 5%~90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0°C ~ 45°C (32°F~ 113°F) |
| Dimensions( W x D x H) | 81 x 48 x 58.32 mm (3.19 x 1.89 x 2.3 in.) |
| Certifications | CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.