| Price | : | RM 299.00 |
| Discount Price | : | RM 279.00 |
| Save | : | RM 20.00 (6.69%) |
| : | 279 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
Fast 4G Wi-Fi for Always-on Internet Anywhere
4G Outdoor 300 Mbps Wi-Fi Router TL-MR100-Outdoor
.png)
.png)
Take Wi-Fi Further, Beyond Your Walls
.png)
Dependable 4G Wi-Fi Internet Connectivity
The TL-MR100-Outdoor supports 4G LTE for internet download speeds up to 150 Mbps, paired with fast Wi-Fi speeds of up to 300 Mbps, enabling seamless networking experience. Simply insert your SIM card to enjoy reliable internet indoors and outdoors.
.png)
Durable Outdoor Design for Stable Performance
Engineered for extreme environments, TL-MR100-Outdoor features IP65 waterproofing, operates from -30°C to 60°C, and 6kV lightning & 15kV ESD protection. Maintains uninterrupted connectivity in harsh weather conditions, delivering stable outdoor network performance.
.png)
Versatile Installation for Diverse Environments
The TL-MR100-Outdoor offers versatile installation options-mount on a pole or a wall, or adhesive to a window. This flexibility allows for installation in a wide range of environments, from urban areas to rural settings. Easily find the best location for optimal signal, ensuring reliable connectivity.
.png)
PoE/DC Power Support: Simplified Outdoor Setup
The TL-MR100-Outdoor features PoE and DC power supply, simplifying outdoor setup with flexible power options and ensuring reliable connectivity in diverse outdoor environments.
.png)
Easy Setup and Management
Set up TL-MR100-Outdoor in minutes thanks to its intuitive web interface and the powerful Tether app. Tether also lets you manage its network settings from any Android or iOS device, including parental controls and access control.
.png)
Package Content
Specification
| 4G | |
| Network Type | 4G |
| FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 | |
| (2100/1800/850/2600/900/800/700 MHz) | |
| TDD-LTE: B38/B40/B41 | |
| (2600/2300/2500 MHz) | |
| 3G: | |
| DC-HSPA+/HSPA/UMTS:B1/B5/B8(2100/850/900 MHz) | |
| Speed | Download Speed 150 Mbps |
| Upload Speed 50 Mbps | |
| SIM Type | 1x Nano SIM Card |
| Hardware | |
| Interface | 1x 100 Mbps WAN/LAN Port (PoE In) |
| 1x Nano SIM Card Slot | |
| 1x DC Port | |
| Buttons | 1x Reset Button |
| Power | 12V/1A DC |
| 48V/0.375A Passive PoE | |
| 44-57V/0.35A 802.3af | |
| Dimensions (W x D x H) | 8.9 x 3.9 x 2.2 in (226.6 x 100 x 54.7mm) |
| Antennas | 2 x Detachable LTE Antennas |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11b/g/n |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Signal Rate | 300 Mbps |
| Reception Sensitivity | 11g 54M: -74 dBm |
| 11n HT20: -73 dBm | |
| 11n HT40: -70 dBm | |
| Wireless Functions | Enable/Disable Wireless Radio, Wireless Schedule, WMM, Wireless Statistics |
| Wireless Security | WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK encryptions |
| Software Features | |
| Security | DoS, IPv4 SPI Firewall, IP and MAC Address Binding |
| Operating Modes | 3G/4G Router, Wireless Router |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access) |
| Management Features | Local Management, Remote Management |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Port Forwarding | ALG, Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| Dynamic DNS | TP-Link, DynDns, NO-IP |
| Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network | 2.4 GHz guest network |
| Administration | Upgrade Firmware, Factory Default, System Log, Diagnostic Tools |
| Other | |
| Network Services Enabled by Default | Web Server |
| Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS) | |
| Port: 80/443 Protocol: TCP | |
| DHCP Server | |
| IP address assignment (DHCP) | |
| Port: 67 Protocol: UDP | |
| DNS | |
| Port: 53 Protocol: TCP | |
| App management | |
| Manage and configure device through app | |
| Port: 22 Protocol: TCP | |
| Port: 20002 Protocol: TCP | |
| CWMP | |
| CPE WAN Management Protocol | |
| Port: 7547 Protocol: TCP | |
| Others | |
| Requirements | Edge, Firefox, Chrome, Safari, or other JavaScript-enabled browser |
| *You are recommended to use the latest version | |
| Certifications | CE, RoHS |
| Environment | Operating Temperature: -30°C~60°C (-22°F~140°F) |
| Storage Temperature: -40°C~70°C (-40 °F~158 °F) | |
| Operating Humidity: 10%~90% RH | |
| Storage Humidity: 5%~90% RH | |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.