| Price | : | RM 249.00 |
| Discount Price | : | RM 209.90 |
| Save | : | RM 39.10 (15.70%) |
| : | 210 points | |
| Brand | : | TP-LINK |
|
Delivery within 2-4 working days
|
||
|
|
|
Product Description
Travel Light. Surf Fast.
AX1500 Wi-Fi 6 Travel Router TL-WR1502X
.png)
.png)
Enjoy Flawless Connection Everywhere
TL-WR1502X, with its versatile modes including Router, USB Tethering, 3G/4G USB Modem, Hotspot, Access Point, Range Extender, and Client, enables flexible WiFi setup for homes, hotel stays, and travel.
.png)
.png)
.png)
.png)
.png)
Share your Mobile’s Cellular Data for Wider Coverage
The tethering mode can use your phone signal to create a localised wireless internet connection. Compared with the normal hotspot mode, it can provide a more stable and wider coverage network.
.png)
Impressively Fast. Impossibly Light.
Merging WiFi 6 technology, TL-WR1502X delivers 1.5 Gbps Wi-Fi speeds for uninterrupted video streaming, downloading, and online gaming all at the same time.
.png)
Powerful WiFi, Pocket-sized
.png)
24/7 Secure Surfing with VPN Encryption
VPN Clients and Server Supported
Supporting OpenVPN and WireGuard®, TL-WR1502X maintains your network's privacy and security, whether you're working remotely abroad or using public WiFi. This device can simultaneously run a VPN and regular internet connections, offering protection and flexibility.
.png)
Captive Portal Authentication in One Single Step
Turn the public network into your private secure network via the tether app. In just one simple step, effortlessly complete the captive portal authentication during the router configuration process, freeing you from the hassle of authenticating each one of your devices.
.png)
Your Tacit Companion on the Road
Say Goodbye to Messy Files and Cable Clutter
Package Content
Specification
| Wireless | |
| Standards and Protocols | Wi-Fi 6 |
| IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz | |
| IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz | |
| WiFi Speeds | AX1500 |
| 5 GHz: 1201 Mbps (802.11ax) | |
| 2.4 GHz: 300 Mbps (802.11n) | |
| WiFi Capacity | High |
| Dual-Band | |
| Allocate devices to different bands for optimal performance | |
| Airtime Fairness | |
| Improves network efficiency by limiting excessive occupation | |
| 4 Streams | |
| Connect your devices to more bandwidth | |
| Working Modes | Router Mode |
| Access Point Mode | |
| Range Extender Mode | |
| USB Tethering Mode | |
| 3G/4G USB Modem Mode | |
| Client Mode | |
| Hotspot Mode (WISP Mode) | |
| Security | |
| Network Security | SPI Firewall |
| Access Control | |
| IP & MAC Binding | |
| Application Layer Gateway | |
| Guest Network | 1x 5 GHz Guest Network |
| 1x 2.4 GHz Guest Network | |
| VPN Server | OpenVPN Server |
| PPTP VPN Server | |
| L2TP VPN Server | |
| Wireguard VPN Server | |
| VPN Client | Open VPN Client |
| PPTP VPN Client | |
| L2TP VPN Client | |
| Wireguard VPN Client | |
| WiFi Encryption | WPA2-PSK |
| WPA3-Personal | |
| WPA/WPA2-Enterprise | |
| Hardware | |
| Ethernet Ports | 1x Gigabit WAN Port |
| 1x Gigabit LAN Port | |
| USB Support | 1x USB 2.0 Port |
| Buttons | WPS/Reset Button |
| Mode Switch | |
| Power | 12V/1.5A,External DC power adapter |
| Software | |
| Protocols | IPv4 |
| IPv6 | |
| WAN Types | Dynamic IP |
| Static IP | |
| PPPoE | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| Quality of Service | QoS by Device |
| NAT Forwarding | Port Forwarding |
| Port Triggering | |
| DMZ | |
| UPnP | |
| DHCP | DHCP Server |
| DHCP Client List | |
| Address Reservation | |
| DDNS | TP-Link |
| NO-IP | |
| DynDNS | |
| Management Features | Tether App |
| Webpage | |
| Other | |
| Network Services Enabled by Default | Web Server |
| Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS) | |
| Port: 80/443 Protocol: TCP | |
| DNS | |
| DNS | |
| Port: 53 Protocol: TCP & UDP | |
| DHCP Server | |
| IP address assignment (DHCP) | |
| Port: 67 Protocol: UDP | |
| App management | |
| Manage and configure device through app | |
| Port: 20001 Protocol: TCP | |
| Port: 30001 Protocol: TCP | |
| Port: 20002 Protocol: UDP | |
| Certifications | FCC, CE |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
| Storage Temperature: -40°C~60°C (-40°F ~140°F) | |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |
| Test Data | |
| WiFi Transmission Power | CE: |
| <20dBm(2.4 GHz) | |
| <23dBm(5.15 GHz~5.25 GHz) | |
| FCC: | |
| <30dBm(2.4 GHz & 5.15 GHz~5.825 GHz) | |
| WiFi Reception Sensitivity | 2.4GHz |
| 11b 1M:-96dBm | |
| 11n HT20M MCS7:-73dBm | |
| 11n HT40M MCS7:-70dBm | |
| 5GHz | |
| 11a 6M:-93dBm | |
| 11ax HE20M MCS11:-63dBm | |
| 11ax HE40M MCS11:-60dBm | |
| 11ax HE80M MCS11:-59dBm | |
| Physical | |
| Dimensions (W x D x H) | 4.09 x 3.54 x 1.10 in |
| (104 x 90 x 28 mm) | |
There are no reviews for this product. Be the first one to share your opinion!
|
|
|
|
|
| Question |
*Maximum length: 250 characters
|
|
|
|
No Q&A for this product.